top of page

Digitale koopovereenkomst doorontwikkeling

Bijgewerkt op: 12 uur geleden

Op deze pagina houden we je op de hoogte van alle aanpassingen aan de koopovereenkomst binnen Realworks. Dankzij feedback van gebruikers zoals jij, maken we het proces stap voor stap efficiënter, overzichtelijker en betrouwbaarder.

 

Onderstaand overzicht toont alle doorgevoerde verbeteringen en nieuwe functionaliteiten. Maar ook de verbeteringen waar we aan werken vind je hier. Het overzicht start met de upcoming releases, daarna de doorgevoerde updates per maand gesorteerd.


Upcoming

Relatiegegevens
  • Uitbreiding tekenbevoegdheden voor niet-natuurlijke personen

    Tekenbevoegdheden uitgebreid met ondersteuning voor bedrijven en andere niet-natuurlijke personen, waaronder VOF’s, maatschappen, volmachten en faillissementssituaties. Hierdoor kunnen overeenkomsten ook in zakelijke of juridisch complexe constructies volledig en correct worden ondertekend, met een nauwkeurige weergave van de betrokken entiteiten en hun vertegenwoordiging.


Artikelen

Uitbreiding van tekstsuggesties in artikelvelden

  • De functionaliteit voor tekstsuggesties wordt uitgebreid met de mogelijkheid om direct vanuit het artikelveld nieuwe suggesties toe te voegen via een knop (bijv. hartje of plus). Daarnaast wordt de suggestielijst uitgebreid met een verwijderoptie per suggestie zodat ongewenste of verouderde items eenvoudig kunnen worden opgeschoond.


  • Verbetering artikel 1.1 - automatische oppervlakteberekening

    In artikel 1.1 wordt voortaan onderaan automatisch de totale perceeloppervlakte van alle kadastrale percelen weergegeven. Het blijft mogelijk om het artikel volledig handmatig aan te passen indien gewenst.


  • Verbetering artikel 1.4 - nieuwe periodekeuze voor canonbedrag

    Artikel 1.4 van de koopovereenkomst is aangepast: achter het canonbedrag kun je dan een tijdsperiode kiezen (zoals per jaar, per maand of per kwartaal) in plaats van verplicht een vaste datum. Dit sluit aan op de juridische richtlijn van de NVM.


Preview

Contactgegevens in artikel 0 optioneel toegevoegd 

Binnen de nieuwe paragraafopbouw van artikel 0 (geïntroduceerd met de uitbreiding voor tekenbevoegdheden) kunnen per relatie weer contactgegevens worden opgenomen via de bestaande optie voor contactgegevens. Hierdoor blijven telefoonnummer en e-mailadres beschikbaar voor praktische communicatie, zonder dat dit onderdeel wordt van de juridische identificatie van koper of verkoper.


Preview verbetert lege artikelweergave

  • Wanneer artikel 20 of 23 niet van toepassing is en leeg wordt gelaten, worden er geen '…'-tekens meer getoond in de preview van de koopovereenkomst. Dit artikel blijft in dit geval visueel écht leeg.


Digitaal ondertekenen koopovereenkomst
  • Ondersteuning voor meerdere Move-dossiers per koopovereenkomst

    Binnenkort wordt het mogelijk om meerdere gekoppelde Move-dossiers per koopovereenkomst te ondersteunen. Dit zorgt voor een betere afhandeling in situaties met meerdere betrokken kopers of complexere klantcommunicatie.


  • Automatiseringskoppeling met de notaris

    Er wordt gewerkt aan een uitbreiding waarbij informatie vanuit de koopovereenkomst automatisch kan worden gedeeld met de notaris. Deze koppeling vermindert handmatige handelingen en verkleint de kans op fouten in het verdere proces.


Overzicht doorgevoerde updates, per categorie en op maand gesorteerd

Maart 2026

Relatiegegevens
  • Bedrijven selecteerbaar bij niet-ondertekenende rollen - Voor alle relatievelden gold een generieke beperking waardoor alleen particulieren of contactpersoon gekozen kon worden. Dit zorgde voor problemen bij rollen die niet ondertekenen, zoals notaris, taxateur en aankoopmakelaar. Bedrijven zijn nu weer selecteerbaar voor deze niet-ondertekenende rollen, terwijl de beperking voor ondertekenende partijen (koper, verkoper, volmacht) behouden blijft.

  • Checkbox contactgegevens werkt verwarrend - Bij kopers en verkopers wijzigde alleen de labeltekst van de optie voor contactgegevens, terwijl de werking onduidelijk bleef. Daardoor was niet duidelijk of contactgegevens nu werden verborgen of juist weergegeven. De tekst en werking zijn nu eenduidig, zodat de checkbox logisch en bruikbaar is.

  • Correcte vermelding aankoopmakelaar op onderteken pagina - Op de onderteken pagina werd de aankoopmakelaar onjuist aangeduid als vertegenwoordiger van de verkoper en werden volledige officiële voornamen en aanhef getoond. Dit is aangepast: de verwijzing is gecorrigeerd naar koper en alleen de roepnaam, achternaam en bedrijfsnaam worden weergegeven.

  • Uitbreiding op de mogelijkheden rondom persoonsgebonden tekenbevoegdheden - Zo kun je nu flexibeler en completer situaties vastleggen met erfgenamen, gevolmachtigden, bewindvoerders, curatoren en anderen, inclusief vermelding van de bijbehorende juridische documentatie tot de bijlagen.

  • Het was in sommige situaties nog mogelijk om een Move.nl-dossier te verwijderen nadat de koopovereenkomst al was gepubliceerd. Dit is aangepast: verwijderen wordt nu altijd geblokkeerd zodra de overeenkomst gepubliceerd is.


Artikelen

  • Bijlagen laden traag en preview ontvangstbevestiging faalt - Binnen het bijlagebeheer in artikelen duurde het laden van bijlagen onnodig lang. Daarnaast werkte de preview (oog-icoon) van de ontvangstbevestigingsbijlage niet en gaf deze een foutmelding.

  • Terminologie levenstestament bij gevolmachtigde gecorrigeerd -  

    In de preview werd bij een gevolmachtigde op basis van een levenstestament onjuiste juridische terminologie gebruikt. De tekst verwees naar “zoals blijkt uit het testament” in plaats van “zoals blijkt uit het levenstestament”, waardoor de formulering nu beter aansluit op de juridische situatie en verwarring wordt voorkomen.

  • Toelichting bijlage, tekstvelden correct begrensd - In de toelichting bijlage viel op sommige plekken tekst buiten de tekstvelden. Dit is opgelost, waardoor de volledige inhoud nu correct binnen de velden wordt weergegeven.

  • Koopovereenkomsttype - In sommige gevallen werd een onjuist overeenkomsttype bepaald bij objecten met type OverigOG in combinatie met appartementsrecht en erfpacht. De logica is aangepast zodat het juiste agreement type nu correct wordt geselecteerd, overeenkomend met het kadaster record.

  • Toelichting altijd laatste bijlage - Het was mogelijk om toelichtingen handmatig te verplaatsen binnen de bijlagen, terwijl dit niet gewenst is. De volgorde is nu vastgezet, waarbij de toelichting altijd als laatste bijlage wordt opgenomen.


Preview

  • Tussenvoegsel accountmanager ontbreekt in koopovereenkomst - In de koopovereenkomst werd het tussenvoegsel (zoals “van der”) van de accountmanager niet meegenomen in de preview, ondanks dat deze correct op de relatiekaart stond. Dit is gecorrigeerd zodat naamvelden volledig worden opgebouwd.

  • Tweede verkoper ontbreekt in koopovereenkomst - In sommige gevallen werd een tweede verkoper niet weergegeven in de koopovereenkomst door een onjuiste combinatie van de instelling partnerSignRequired en rollen (verkoper/koper). Dit is opgelost door bestaande documenten te corrigeren en de synchronisatie van relaties aan te passen.

  • Bijlagenlijst, correcte interpunctie en paginering - In de preview van de koopovereenkomst eindigde elk bijlage-item met een puntkomma, inclusief de laatste, en kon de lijst over meerdere pagina’s worden gesplitst. Dit is aangepast: de laatste bijlage toont geen puntkomma meer en de lijst blijft zoveel mogelijk op één pagina.

  • In sommige gevallen werden niet alle documenten uit de correspondentie van het object getoond bij de bijlagen van de koopovereenkomst. Dit is opgelost: alle relevante documenten worden nu correct meegenomen.

  • In sommige koopovereenkomsten werden koper- of verkopergegevens over twee pagina’s verdeeld in de PDF. Dit is aangepast: gegevens van één relatie worden nu altijd volledig op één pagina geplaatst.


Concept publiceren

  • Duidelijke weergave afkeuring en goedkeuring - De statusweergave in de conceptfase is verbeterd zodat afkeuringen (via opmerkingen) en goedkeuringen consistent worden vastgelegd en getoond. Afkeuringen blijven zichtbaar, ook wanneer andere relaties goedkeuren, en meerdere opmerkingen worden volledig en overzichtelijk weergegeven.

  • Blokkade intrekken bij ongeldige overeenkomststatus - Er is een extra validatielaag toegevoegd in de intrek-flow van de koopovereenkomst. Wanneer de status van de overeenkomst dit niet toestaat (bijv. bij een actieve tekensessie), wordt het intrekken geblokkeerd en een specifieke foutmelding teruggegeven.

  • Commentaar blijft zichtbaar bij afkeuring concept

    Wanneer een relatie een concept afkeurde via een opmerking, verdween deze melding zodra een andere relatie het concept goedkeurde. De status is aangepast zodat een afkeuring leidend blijft en het commentaar zichtbaar blijft in de banner.


Digitaal ondertekenen
  • Terminologie levenstestament gecorrigeerd - Bij het instellen van een gevolmachtigde op basis van een levenstestament werd onjuiste terminologie gebruikt in de tekst (“testament” i.p.v. “levenstestament”). Dit is aangepast zodat de juiste juridische term wordt toegepast.

  • Correcte ondertekeningstekst bij dubbele volmacht - De ondertekeningstekst is aangepast voor situaties waarin een verkoper uitsluitend als gevolmachtigde optreedt terwijl beide partijen een (eigen) volmacht hebben. De tekst wordt nu correct weergegeven als “handelend als gevolmachtigde van” in plaats van een combinatie met ondertekening voor zichzelf.

  • Consistente bestandsnaam voor ondertekenrapport - Het ondertekenrapport van digitaal ondertekende koopovereenkomsten krijgt één uniforme bestandsnaam volgens een vaste conventie (incl. adres, postcode, plaats, objectcode, datum en tijd). Deze naam wordt consistent toegepast in alle downloadlocaties zoals de download wizard, correspondentie en Move.nl.

  • In de verificatiechecklist bij het ondertekenen werd de volgorde van relaties soms wisselend weergegeven. Dit is aangepast: verkopers worden nu altijd vóór kopers getoond.

  • Wanneer een digitale ondertekening werd afgewezen, werd de ingevoerde afwijsreden niet getoond in het overzicht. Dit is aangepast: de reden die bij het afwijzen wordt opgegeven, is nu zichtbaar.

Februari 2026

Preview

  • Bugfix: logo overlapt toelichting in concept koopakte.

    In het concept van de nieuwe koopakte werd het vestigingslogo groot rechtsboven getoond, waardoor het over de toelichting heen viel. Dit is aangepast: het logo wordt niet langer storend over de tekst geplaatst in het concept.

Concept publiceren

  • Bugfix: Intrekken koopovereenkomst

    Bij het intrekken van een koopovereenkomst kon in sommige gevallen een fout optreden door een ontbrekende status van een gepubliceerd document. Dit is opgelost en daarnaast hebben we een extra controle toegevoegd. Hierdoor kan een koopovereenkomst niet meer worden ingetrokken wanneer deze al (verder) in proces is, zoals bij een ondertekensessie uit staat.

Digitaal ondertekenen koopovereenkomst

  • Bugfix: notaris blokkeert ondertekenen niet meer.

    De ondertekenflow werd onterecht geblokkeerd wanneer een notaris aan het dossier was toegevoegd. Dit is aangepast: een notaris heeft geen invloed meer op het starten van het ondertekenen, ook niet als deze als organisatie is geregistreerd.

Januari 2026

Preview

  • Vestigingslogo altijd gebaseerd op object

    Het logo in de koopovereenkomst wordt nu altijd bepaald door de vestiging die aan het object is gekoppeld (inclusief duidelijke meldingen en waarschuwingen wanneer een afdelingslogo ontbreekt).

December 2025

Digitaal ondertekenen koopovereenkomst
  • Koopovereenkomsten kunnen vanaf nu volledig digitaal worden ondertekend binnen Realworks. De beta biedt functionaliteiten zoals ondertekenen vanuit de verkoopdossier-flow, inzicht in de status van het ondertekenproces, automatische herinneringen en een veilig, gestroomlijnd proces. In deze eerste versie worden maximaal 2 kopers en 2 verkopers ondersteund; extra ondertekenaars volgen in een latere release. De beta is gratis beschikbaar tot februari 2026.



November 2025

Artikelen
  • Bugfix: geplakte tekst nu altijd vet als toevoeging 

    Wanneer je tekst van elders kopieerde en in een artikel plakte, werd deze niet altijd vet weergegeven als eigen toevoeging. Dit is opgelost: gekopieerde en geplakte tekst wordt nu overal correct vet getoond.


Preview

  • Bugfix: watermerk ‘CONCEPT’ bij download zonder bijlagen

    Bij het downloaden van een koopovereenkomst zonder bijlagen werd het watermerk CONCEPT niet op alle pagina’s getoond. Dit is opgelost: het watermerk blijft nu overal zichtbaar, ongeacht of je met of zonder bijlagen downloadt.


Concept publiceren

  • De downloadknoppen in de Concept- en Ondertekenen-tab tonen nu automatisch het juiste label op basis van de documentstatus, zoals Download concept, Download definitieve versie of Download getekende versie. Daarnaast wordt per status automatisch bepaald of het document wel of geen watermerk bevat, zodat altijd duidelijk is welke versie je downloadt.


Augustus 2025

Preview
  • Bijgewerkt logo in het toelichtingsdocument naar dat van Vastgoed Nederland, ter vervanging van de oude logo’s van Vastgoed Pro en VBO na de fusie.


Juli 2025

Preview
  • NVM-Royal logo geüpdatet in koopovereenkomst en toelichting.

  • De toelichting wordt nu correct als laatste bijlage toegevoegd aan de koopovereenkomst, zowel in de preview als bij het downloaden.


Artikelen

  •  Het Toelichtingsdocument wordt nu automatisch opnieuw toegevoegd aan de koopovereenkomst als het per ongeluk uit de Correspondentie is verwijderd. Dit gebeurt op de achtergrond en het document verschijnt niet opnieuw in de Correspondentie.


Juni 2025

Preview
  • Oppervlakte (are) in Appartementsrecht-overeenkomst nu optioneel zichtbaar.


Mei 2025

Relatiegegevens
  • Optie om telefoonnummers van relaties te verbergen in preview/PDF. 

  • Als de officiële voornaam van een koper of verkoper ontbreekt, wordt automatisch de roepnaam getoond op het relatie-tabblad. In dat geval verschijnt een waarschuwingsicoon met een toelichting dat dit niet de juridische naam is.


Artikelen

  • Aangezien het een verplichte bijlage is, kan je vanaf nu de Toelichting PDF niet meer verwijderen uit de koopovereenkomst.


Preview

  • In artikel 15.1 van de NVM-koopakte is een taalfout gecorrigeerd: “dient te worden overgelegd” is aangepast naar “dient te worden overlegd.

  • In de sectie “Voor gezien optredende voor de koper” wordt nu de juiste contactpersoon van de aankoopmakelaar getoond (indien beschikbaar). Als alleen een bedrijf is opgevoerd, wordt enkel de bedrijfsnaam weergegeven.

  • De opmaak van het handtekeninggedeelte is aangepast: meer ruimte om te tekenen, en de kopjes ‘Kopers’ en ‘Verkopers’ zijn vetgedrukt voor betere leesbaarheid. Deze aanpassingen gelden ook voor de Ontvangstbevestiging.

  • Bedrijfsnaam van verkoopmakelaar zichtbaar in “voor gezien”-sectie.

  • Optie om telefoonnummers van relaties te verbergen in preview/PDF.

  • Spatie tussen place holders in artikel 13.3 correct weergegeven.

  • Automatisch vullen van toelichting met koper-/verkopergegevens.

  • De huisnummertoevoeging van een bedrijfsadres wordt nu correct weergegeven in de koopovereenkomst.


Concept publiceren

  • Terugtrekken van geaccordeerd concept mogelijk nadat alle partijen al akkoord gegeven hadden (Move).

April 2025

Artikelen
  • ‘Enter’ werkt in place holders en artikelteksten voor betere invoer.

  • Lange teksten in tekstvelden binnen artikelen worden nu beter verwerkt in de PDF, zodat de opmaak niet meer door elkaar loopt. Voor uitgebreide toelichtingen raden we echter wel aan een eigen clausule te gebruiken.

  • NVM-artikelen en tekstvelden nu flexibel uitbreidbaar met eigen tekst.

  • Datumvelden tonen nu consequent het format dd-mm-jjjj.


Overige clausules

  • Eigen clausules-tab toont nu ook een preview per clausule.


Preview

  • Je hoeft geen rekening meer te houden met het bestandstype van je logo – het wordt automatisch goed verwerkt.

  • Juridisch correcte weergave van relatietypes: titel + voornamen + tussenvoegsel + achternaam.

  • Partner ‘voor akkoord’ in correcte naamstructuur.

  • Naam keurder correct weergegeven (bijv. “Jan Jansen / nader te bepalen…”).

  • Betere aansluiting op pagina-eindes/artikelonderbrekingen in de preview/PDF.

  • Preview downloaden zonder bijlagen.

  • Bedrijfsnaam verkoopmakelaar ook op ondertekenpagina (“voor gezien”).


Concept publiceren

  • Verbeterde meldingen bij wijzigingen na conceptpublicatie.


Januari 2025

Preview
  • Bedrijfslogo toevoegen aan koopovereenkomst via preview.


December 2024

Artikelen
  • Mogelijkheid om bedragen met decimalen in te voeren.


Preview

  • Duidelijke foutmelding bij te grote download (bijlagen/voorblad).


November 2024

Relatiegegevens
  • Bedrijf/contactpersoon toevoegen als koper/verkoper, incl. correcte weergave o.b.v. rechtsvorm.


Artikelen

  • Fase 1 van tekstsuggesties toegevoegd (o.b.v. veelgebruikte teksten).

  • Automatisch “,-” toegevoegd bij hele bedragen (bijv. €600.000,-).


Preview

  • Voorblad telt niet meer mee in paginanummering.

  • Grotere ruimte voor handtekeningen op het ondertekenveld.

  • Afbeeldingen op voorblad automatisch verkleind bij groot formaat.

Oktober 2024

Eigen clausules
  • Eigen clausules zichtbaar in beheer: naam + omschrijving.


Preview

  • Watermerk aangepast voor betere leesbaarheid.

  • Correcte weergave van huisnummertoevoegingen in preview.

  • Telefoonnummer van notaris of aankoopmakelaar wordt getoond (indien beschikbaar).

September 2024

Artikelen
  • Automatisch opslaan is duidelijker zichtbaar, inclusief tijdstip van laatste opslag.


 
 
 

Opmerkingen


bottom of page